Höşmerim Tatlısı Tescillendi
Gündem Kültür & Sanat

Höşmerim Tatlısı Tescillendi

höşmerim

Kütahya’nın Gediz ilçesinde üretilen höşmerim tatlısı, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaretle koruma altına alındı.

Höşmerim tatlısı, Türk mutfağından gelen bir lezzetli tatlıdır. Türklerin uzun süredir sevdiği ve çok sayıda kullanımı olan bu tatlı, genellikle özel günlerde, düğünlerde ve bayramlarda çok sayıda kişi tarafından tercih edilmektedir.

Höşmerim tatlısı, tahin, şeker, süt ve un gibi temel malzemeler kullanılarak hazırlanmaktadır. İlk olarak tahin, şeker ve süt karıştırılır ve karışım orta sıcaklıkta ısıtılır. İsıtılan karışım, un ilave edilerek karıştırılır ve kıvamının kalın olması sağlanır. Elde edilen karışım, kalıp içerisine dökülür ve üzerine ceviz, fındık veya badem serpilir. Höşmerim tatlısı, 180 derece sıcaklıkta 25-30 dakika arasında fırında pişirilir.

Höşmerim tatlısı, genellikle servis edildiğinde, üzerine sıcak süt veya kaymak dökülür. Bu lezzetli tatlının, içerisindeki tahin ve sütün sağlık açısından oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Tahin, çoğu kanser türüne karşı korunma sağlayan bir besin maddesidir. Aynı zamanda, tahin içeriği sayesinde, höşmerim tatlısı, oldukça besleyicidir. Süt, ise kemik sağlığını korumak ve kalp hastalıklarını önlemek için çok faydalıdır.

Höşmerim tatlısı, çok lezzetli, kolay hazırlanan ve oldukça sağlıklı bir tatlıdır. Bu tatlı, özel günlerin ve bayramlarda çok sayıda kişi tarafından tercih edilmektedir. Türk mutfağının çok sevilen bir lezzeti olan höşmerim tatlısı, herkesin tadına doyamayacağı bir tatlıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir