İshal Nedir? Çocuklarda İshalin Nedenleri?
Gündem Sağlık

İshal Nedir? Çocuklarda İshalin Nedenleri?

İshal Nedir? Çocuklarda İshalin Nedenleri?

İshal, vücutta su ve elektrolit dengesinin bozulmasına yol açan ve sıklıkla dışkıda artış gösteren bir sağlık sorunudur. İshal, daha çok mide ve bağırsakları etkileyen bir enfeksiyon veya inflamasyonun sonucu olarak ortaya çıkar. İshal, özellikle çocuklarda sık görülen bir sorundur ve genellikle geçici bir süre için ortaya çıkar. Ancak, ciddi ve uzun süren ishal vakaları da olabilir ve bu durumda doktora başvurulması gerekir.

Çocuklarda ishal nedenleri arasında en sık görülenler şunlardır:

  1. Enfeksiyöz nedenler: Çocukların sıklıkla ellerini yüzlerine götürmeleri ve ellerini yıkamamaları nedeniyle, mide ve bağırsaklarına giren bakteri ve virüsler en sık görülen ishal nedenleridir. Özellikle rotavirus ve salmonella gibi patojenler sıklıkla ishal nedeni olabilir.
  2. Alerjik reaksiyonlar: Çocukların sıklıkla yeni gıdalar denemesi nedeniyle, bazen bazı yiyeceklerin alerjik reaksiyonlara neden olabileceği de unutulmamalıdır. Özellikle süt ve süt ürünleri, gluten içeren gıdalar ve bazı meyveler alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
  3. Stres: Çocukların stresli ortamlarda yaşaması veya yoğun bir düzen değişikliğine uğraması nedeniyle, mide ve bağırsaklarında çalışma bozukluğu oluşabilir ve bu da ishale neden olabilir.
  4. Takviye edici gıdalar: Çocukların takviye edici gıdalar kullanması nedeniyle, bazen bazı yiyeceklerin mide ve bağırsaklarında tahrişe neden olabileceği de unutulmamalıdır. Özellikle bazı tahıl ve gıda katkı maddeleri ishal nedeni olabilir.
  5. İlaçlar: Bazı ilaçların yan etkisi olarak da ishal görülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir