Yüksek Tansiyon ( Hipertansiyon ) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Sağlık

Yüksek Tansiyon ( Hipertansiyon ) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

tansiyon

Yüksek tansiyon (hipertansiyon), sürekli olarak yüksek kan basıncının sıklıkla kronik bir durum olarak tanımlanmasıdır. Yüksek kan basıncının normal olmayan bir durum olduğu düşünülür ve 140/90 mmHg veya daha yüksek bir okuma olarak tanımlanır.

Yüksek tansiyon, özellikle kalp ve böbreklerin zarar görmesine neden olabilen önemli bir sağlık sorunudur. Hipertansiyon, genellikle ilk olarak yüksek kan basıncının sürekli olarak yüksek olduğu fark edilir. Ancak, çoğu insan yüksek tansiyonun herhangi bir belirtisi olmadan sessiz bir şekilde yükselmeye devam edebilir.

Yüksek tansiyon, aşırı stres, çok fazla alkol kullanımı, hareketsizlik ve aşırı ağırlık gibi pek çok farklı nedene bağlı olabilir. Ayrıca, aile öyküsünde hipertansiyon, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları, obezite, bazı ilaçların kullanımı ve bazı hastalıklara eşlik edebilir.

Yüksek tansiyon, genellikle baş ağrısı, görme bozuklukları, kulak çınlaması, nefes darlığı, halsizlik ve çarpıntı gibi belirtiler gösterebilir. Ancak, çoğu zaman semptomların olmaması nedeniyle, yüksek tansiyon fark edilmez ve tedavi edilmez.

Hipertansiyon tedavisi, yaşam tarzı değişikliklerinden başlayarak, özellikle diyete, egzersize ve stresi azaltmaya odaklanır. Ayrıca, doktor tarafından reçete edilen ilaçlar da tedavi için kullanılabilir. Diyet, tansiyonu dengelemek için tuz, kolesterol, kalori ve sodyum alımını düşürmek için tavsiye edilir. Ayrıca, diyetinize daha fazla meyve ve sebzeler, tam tahıllar, süt ürünleri ve küçük miktarlarda sağlıklı yağlar eklemeniz önerilir.

Önerilen egzersiz, yüksek tansiyonu dengelemek için haftada en az 30 dakika düzenli olarak yapılması gereken aktif bir egzersiz olarak tanımlanır. Stresi azaltmak için, kendinize zaman ayırın, meditasyon veya yoga yapın veya arkadaşlarınızla daha fazla zaman geçirin.

Yüksek tansiyon tedavisinde, doktor tarafından reçete edilen ilaçlar da kullanılabilir. Bu ilaçlar, kan basıncını düşürmek için sodyum alımını azaltmak, vazodilatörleri artırmak veya kanı inceltmek gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilir.

Hipertansiyon tedavisinde, doktorunuz tarafından belirlenen programa uyulması önemlidir. Ayrıca, stresi azaltmak ve sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmak için gerekli olan her şeyi yapmalısınız. Yüksek tansiyonla mücadele etmek, her zaman dikkatli bir şekilde izlenmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir